Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Zasłużeni dla Dukielszczyzny w 2024 r.


Zgodnie z regulaminem przyznawania medalu Zasłużony dla Dukielszczyzny Kapituła w 2024 roku przyznała to wyróżnienie Panu Andrzejowi Uklei w kategorii:  Społecznik i Lesławowi Wilkowikategorii: Kultura. Na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Dukli 6 lipca 2024 roku burmistrz Dukli Krystyna Andruch, zastępca burmistrza Dukli Bohdan Gocz i przewodniczący Rady miejskiej w Dukli wręczyli wyróżnionym medale i dyplomy.

 Pan Andrzej Ukleja – kat. Społecznik

Od 1981 roku pracuje w SIP Zakład Pracy Chronionej w Krośnie. Pracę zawodową łączy z życiem rodzinnym i działalnością społeczną. Całe dotychczasowe życie służył ludziom działając w Ochotniczej Straży Pożarnej. W latach 1980-1996 – działał w OSP Teodorówka, gdzie w latach 1991 – 1996 pełnił funkcję prezesa. W latach 1996-2024 działa w OSP Iwla, pełniąc cały czas funkcję prezesa. W 2000 roku został wybrany prezesem Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP i tę funkcję pełni do tej pory. Za wzorową służbę został wielokrotnie odznaczany i nagradzany:

- 18 grudnia 1991 roku -  Odznaką za Zasługi we Współzawodnictwie Przeciwpożarowym,

- 4 kwietnia 1995 roku – Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa,

- 8 maja 2003 roku – Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa,

- w 2008 roku – Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza,

- 7 kwietnia 2004 roku – Brązowym Krzyżem Zasługi do Prezydenta RP,

- 23 grudnia 2010 roku – Srebrnym Krzyżem Zasługi od Prezydenta RP,

- 27 luty 2013 roku – Złotym Znakiem Związku,

- 28 kwietnia 2015 roku – Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej,

- 3 kwietnia 2019 roku – Złotym Krzyżem Zasługi od Prezydenta RP,

- 4 kwietnia 2023 roku – Strażacką Gwiazdą Podkarpacia.

W czasie pełnienia służby podejmował wiele decyzji, które czasami ratowały życie i zdrowie ludzi. Podejmując różnego rodzaju inicjatywy społeczne przyczynił się do rozwoju jednostki OSP Iwla, jak również do integracji społeczności Iwli i innych miejscowości. Współpracuje również z innymi jednostkami OSP działającymi na terenie gminy Dukla, jaki w powiecie krośnieńskim. Wspólnie z OSP inicjował i nadzorował różne akcje charytatywne, np. „Szlachetna Paczka”, pomoc dla mieszkańców Ukrainy, bale charytatywne dla chorych dzieci, pikniki charytatywne, akcje związane z nauką udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zarówno dla mieszkańców, jak i dla uczniów w szkołach, zbiórki dla pogorzelców i osób potrzebujących, itd. W ten sposób kształtował i kształtuje wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Poprzez swoje działania, dzięki umiejętności komunikacji i charakterowi pozyskał wiele środków na sprzęt i umundurowanie dla OSP Iwla. Przyczynił się do powstania w Iwli Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Brał udział w licznych akcjach krwiodawstwa. Pan Andrzej Ukleja może być wzorem dla innych, jest odważny, uczciwy, dokładny, opanowany i pracowity. Swoją postawą, determinacją w działaniu pokazuje, co w życiu jest najważniejsze, o co należy walczyć – jest to drugi człowiek, jego życie i zdrowie.

 Pan Lesław Wilk – kat. Kultura

 Pracuje w Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie na stanowisku kustosza, powołanego 19 marca 2003 roku. Jest jego współzałożycielem razem z małżeństwem Dorotą i Piotrem Kiełtykami. Po 10 latach od powołania 11 listopada 2013 roku placówka udostępniła swoje zbiory. Aktualnie stałe wystawy muzealne tworzy ponad 2 tys. eksponatów, wśród których są unikaty, które można zobaczyć tylko w tej placówce. Pracę zawodową łączy z życiem rodzinnym i działalnością społeczną najczęściej kulturalną. Ponad 20 lat związany był z lotnictwem cywilnym, były dyrektor Składnicy Technicznej Aeroklubu Polskiego w Krośnie, były dyrektor Centralnej Szkoły Lotniczo- -Technicznej Aeroklubu Polskiego w Krośnie oraz były prezes Lotniczych Zakładów Produkcyjno-Naprawczych „Aero-Kros” sp. z o.o. w Krośnie.

Angażuje się w wiele inicjatyw społecznych, w 1997 roku był członkiem Komitetu Budowy Pomnika „Krzyż Pojednania w Dukli”. Inicjator, organizator i koordynator licznych prac badawczo-eksploracyjnych w terenie zakończonych sukcesem, m. in. wydobycia niemieckiego bombowca Ju -87 „Stuka” i ekshumacji rumuńskiego pilota w Krościenku Wyżnym w 2015 roku, wydobycia szczątków niemieckiego myśliwca Messerschmitt Bf 109F w Świerzowej Polskiej w 2017 roku, odnalezienia miejsca i świadectw zbrodni na dowódcy batalionu NZS Antonim Żubrydzie i jego żonie w Malinówce w 2019 roku. Uczestnik i koordynator ponad 20 odcinków programu „Było nie minęło” zrealizowanych w ciągu ostatnich 8 lat z TVP Historia.

Inicjator budowy pomnika jubileuszowego w Łękach Dukielskich w 2016 roku, członek komitetu jego budowy i autor tablicy upamiętniającej wojskowa konspirację niepodległościową. Autor wielu tekstów z dziedziny badań poszukiwawczo-eksploracyjnych i historycznych, w tym „Dzwon, który wzbudził pamięć’ publikowanych m.in. na witrynie internetowej muzeum. Specjalista z wieloletnim doświadczeniem z zakresu konserwacji, odbudowy oraz rekonstrukcji umundurowania, wyposażenia, oporządzenia i uzbrojenia z okresu I i II wojny światowej. Propagator wiedzy historycznej w szkołach podstawowych i średnich powiatu krośnieńskiego, a także wykładowca na spotkaniach z więźniami ZK w Łupkowie i Moszczańcu w ramach projektu resocjalizacja poprzez edukację historyczną. Współpracownik Instytutu Pamięci Narodowej w licznych tematach związanych z lokalna historią. Inicjator i organizator akcji poszukiwawczej dzwonu ukrytego przed niemieckim okupantem na Pustelni św. Jana z Dukli w Trzcianie, koordynator prac renowacyjnych i remontu pustelnianej zabytkowej dzwonnicy zakończonych przywróceniem jej do użytkowania wraz z dzwonem o imieniu „Święty Franciszek” odnalezionym w 2021 roku. Uczestnik filmu „Kapelani Golgoty Wschodu” w reżyserii Bogusławy Stanowskiej-Cichoń, którego premiera odbyła się w marcu 2023 roku. Laureat nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii” nadanej 24 listopada 2015 roku. W 2023 roku otrzymał honorowa odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

2025-02-06
1 2 3 4 5 6 7 8 9

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.