- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
-
Dodatki motywacyjne z budżetu państwa
- Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027
- Program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024 – 2027
- Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na lata 2024-2027
Chleba naszego powszedniego...
2 maja br. na dukielskim rynku odbyło się Święto Chleba na Dukielszczyźnie. Uczestniczyły w nim piekarnie z powiatu krośnieńskiego, a także młyn z Kopytowej i rolnicy z terenu gminy Dukla i Miejsce Piastowe. W świecie wzięło udział piętnastu wystawców. Odbyło się ono w ramach realizowanego przez gminę Dukla projektu pt. Święto Chleba na Dukielszczyźnie" współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Celem imprezy była promocja chleba pieczonego w powiecie krośnieńskim, który jest znany od co najmniej 10-11 tysięcy lat i stanowi jeden z podstawowych składników codziennej diety człowieka. Chleb odgrywa również istotną rolę kultową - wzmianki o tym znajdują się na przykład w Starym Testamencie - i kulturowo-symboliczną. Znany był już w starożytności,w Babilonii i Asyrii, Egipcie, Izraelu, Grecji oraz cesarstwie rzymskim. Wygląd i właściwości chleba zmieniały się znacznie w ciągu wieków doskonalenia techniki otrzymywania mąki oraz przyrządzania i wypieku ciasta. Najbardziej pierwotną formą chleba są placki z mąki i śruty pieczone w popiele na rozgrzanych kamieniach, później na rusztach, aż w końcu pod glinianym garnkiem, posypywanym gorącym popiołem, który dał początek kopułowym piecom piekarskim z bocznym otworem. Przetrwały one w tej formie od czasów rzymskich po dzień dzisiejszy.
Dawniej prawie we wszystkich domach wypiekano własny chleb, aby był bardziej pulchny do zakwasu dodawano niewielką ilość drożdży. Domowe kuchnie były wyposażone w piec do pieczenia, opalany drewnem. Gdy drewno się wypaliło i powstał żar, przesuwano go ze środka bliżej drzwiczek, a nagrzany piec zapełniano bochenkami, które starczały na cały tydzień. Domownicy nie mogli doczekać się świeżego chleba więc z wyskrobanego z dzieży ciasta pieczono na liściach kapust placki, zwane podpłomykani, które zjadane na ciepło najlepiej smakowały z masłem.
Wystawcy pokazali ogromną różnorodność wypiekanych u siebie chlebów. Oprawę muzyczną święta wykonały zespoły: nasz rodzimy zespół Obrzędowo-Śpiewaczy z Równego wystąpił z "Balladą o chlebie", Orkiestra Rodzinna Pernali i Turków im. Emilii i Jana z Lubatowej i Zespół Rodziny Maliszów z Męciny Małej. Odwiedzający stoiska mogli degustować i zakupić chleby. Atrakcją był wypiek proziaków na miejscu przez piekarnię z Łężan na kuchni polowej. Niezwykle ciekawie zaprezentowali swoją ofertę rolnicy biorący udział w świecie. Bardzo ciekawa ofertę przygotowała jedyna w gminie Dukla piekarnia pana Krzysztofa Walczyszyna, za co bardzo dziękuję.
Wszystkim wystawcom, którzy uczestniczyli w imprezie bardzo dziękuję. Panu wiceburmistrzowi Dukli Andrzejowi Bytnarowi za otwarcie i zamkniecie imprezy. Dziękuję Ośrodkowi Kultury w Dukli za techniczne przygotowanie święta, pani dyrektor Małgorzacie Walaszczyk-Faryj za prowadzenie imprezy. Mimo, że wszystko wskazywało na to, że w czasie trwania imprezy będzie ulewa, to jednak chmury zostały rozwiane i dopiero godzinę po zakończeniu imprezy lunął deszcz. To chyba nie przypadek?
Galeria zdjęć...
Krystyna Boczar-Różewicz