rolex Serwis informacyjny Gminy Dukla
Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź...



24 lipca br. odbyła się 7. edycja Spotkań Folklorystycznych w Łękach Dukielskich. Przesłaniem spotkań jest : ?Zachować dla przyszłych pokoleń". Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne "Jedność" z Łęk Dukielskich.

Imprezę prowadzili Justyna Wierdak oraz Mateusz Więcek. Prowadzący znakomicie sie uzupełniali. Mimo nienajlepszej pogody frekwencja dopisała. Prezes Stowarzyszenia p. Krystyna Łajdanowicz oficjalnie otwarła Spotkania i dziękowała wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania spotkań. Za wieloletnia współpracę i pomoc w organizacji Spotkań Stowarzyszenie w tym roku uhonorowało dyplomem i okolicznościową statuetką Krystynę Boczar-Różewicz - gł. specjalistę ds. promocji gminy Dukla i Andrzeja Krężałka - przewodniczącego Rady Powiatu w Krośnie, mieszkańca Łęk Dukielskich. Henryk Kyc powitał przybyłych gości: dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Marka Jastrzębskiego, senatorów Rzeczypospolitej Polskiej: Alicję Zając i Stanisława Piotrowicza, radnych Sejmiku Województwa Podkarpackiego: Bogdana Rzońcę i Władysława Turka, burmistrza gminy Dukla Marka Góraka, przewodniczącego Rady Powiatu Starostwa Powiatowego w Krośnie Andrzeja Krężałka i wielu innych gości.

Głos zabrał senator Piotrowicz, między innymi powiedział: Kultywowanie tradycji, zachowanie dziedzictwa swoich przodków i rozwijanie takich form działalności świadczy o człowieku, o wartościach, którymi żyje. Taki człowiek, taka społeczność zasługuje na szacunek i o przyszłość ich możemy być spokojni. Zacytował także Goethego: "Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź, tam dobre serce mają. Ĺšli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają". Głos zabrali również dyrektor WDK w Rzeszowie Marek Jastrzębski i senator Alicja Zając. Obydwoje gratulowali organizatorom rozmachu i tak wspaniałej, wartościowej imprezy. Po przemówieniach rozpoczęła się muzyczna uczta dla wielbicieli muzyki i tradycji ludowej. Piękno muzyki ludowej, kultywowania dawnych obyczajów, folkloru cygańskiego i lwowskiego prezentowały zespoły: zespół pieśni i tańca "Kaśka" z Dębowca, grupa śpiewacza "Barwy Jesieni" ze Strzyżowa, zespół cygański Staśka Derenia z Sanoka, zespół obrzędowy ""Graboszczanie" z Grabownicy, zespół śpiewaczo-obrzędowy "Pogórzanie z Bieździedzy", zespół obrzędowy "Tkacze" z Wysokiej k/Łańcuta, kapela ludowa "Młoda Harta" z Harty k/ Dynowa. Młodzi ludzie grający w kapeli w znakomitym stylu zakończyli występy muzyczno-wokalne. Było też coś dla ciała, a o to zadbały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Milczy i Żarnowca z pełna dbałością o wystrój stoisk i regionalne stroje. Nie zabrakło rękodzielników i ludowych twórców, których w tym roku było niezbyt wielu. Może przestraszyli sie pogody, a może pojechali gdzie indziej, bo imprez co tydzień jest sporo w naszym regionie. Swoje prace prezentowali: Urszula Marchewka z Łęk Dukielskich ? rzeźba, batik, tkanina artystyczna, Stanisław Śliwa ze Strzyżowa - malarstwo, wycinanki i rzeźby, Józef Łoś z Bałucianki - rzeźbiarstwo i snycerstwo, Dorota Zając z Posady Górnej - koronkarstwo i haft, Maria Przybylska z Milczy - koronkarstwo, bibułkarstwo, kuchnia galicyjskia, Władysława Stapińska z Milczy - koronkarstwo, bibułkarstwo, szydełkowanie.

Wśród rękodzielniczych stoisk znalazło się także stoisko z książką regionalną, przygotowane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Warto było także odwiedzić muzeum wsi, które z roku na rok rozrasta sie powiększając swoje zbiory. Spotkania zakończyły się zabawa taneczną przy muzyce zespołu Duet.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim sponsorom. Oprócz Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego były to: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Gmina Dukla, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie /statuetki/, Ośrodek Kultury w Dukli /nagłośnienie/, Materiały budowlane Marian Niekowal - skład w Kobylanach, Firma BIUROSERWIS w Krośnie przy ul. Składowej 1, Hurtownia ZOSTAŃ w Krośnie przy ul. Podkarpackiej 2, Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska SOPEX w Krośnie przy ul Składowej 2, p. Łukasz Delimata ? właściciel firmy DELI z Rymanowa, Krośnieńskie Huty Szkła w Krośnie, pp. Gabriela i Leszek Jastrzębscy.

Henryk Kyc, kbr

2011-07-27

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.